Murat Ömür Tuncer

Murat Ömür Tuncer

Sanat Yönetmeni ve Daimi Şef

2015 yılında Onedio.com tarafından Canan Dağdeviren, Cedi Osman ve Hakan Çalhanoğlu gibi isimlerle birlikte “Dünya'da Yetenekleriyle Dikkat Çeken 20 Türk Genci" arasında gösterildi. Birleşmiş Milletler'in de onursal destekçisi olduğu Junior Chamber International tarafından TOYP Awards 2016'nın kültür sanat alanında en başarılı genci seçildi ve çalışmalarını Microsoft Türkiye destekledi. 2017 yılından bu yana -kurucu kadrosunda yer aldığı- Agora Senfoni Orkestrası'nın (AGO) Sanat Yönetmenliğini ve Daimi Şefliği'ni sürdürmekle birlikte, Müzikle Yaşayan Gençlik Derneği (MÜZGENDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Dünya'nın en kapsamlı müzik örgütü Juness Musical International'ın Türkiye Direktörlüğü görevlerini devam ediyor. 

 

 

Eserleri Amerika, Almanya, Bulgaristan, İtalya, Kanada ve Türkiye'de çeşitli müzisyenler ve orkestralarca seslendirilen Tuncer, 2020 yılında eserlerinin bulunduğu "Portrait" adlı albümünü -kendi prodüktörlüğünde- yayınladı. Eserleri Carnegie Hall ve Mazzoleni Concert Hall gibi önemli müzik merkezlerinde seslendirildi. Ayrıca katıldığı başlıca festivaller arasında Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Sesin Yolculuğu Genç Besteciler Festivali, Bilkent Müzik Günleri sayılabilir.

 

2012 yılında İstanbul ENKA Kültür Sanat Vakfı’nda ve 2014 yılında Antalya Falez Park’ta iki gençlik kültür sanat festivali düzenledi. 2017 yılındaysa eserlerinin seslendirildiği bir konseri, Sevda-Cenap AND Müzik Vakfı’nın katkılarıyla düzenlendi. Orkestra şefi olarak Royal Conservatory Orchestra, GoodFellas Ensemble, YÖRSİAD Oda Orkestrası ve AGO ile; Gülsin Onay, Elvin Hoxha Ganiyev, Metin Uca ve Olgu Kızılay gibi gibi solistlerle çalıştı.

 

Müzik eğitimine 2004 yılında girdiği özel yetenek sınavlarını kazanarak Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı ve Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı’nda devam etti. 2008 yılında konservatuvar eğitimiyle eş zamanlı olarak ilk kompozisyon çalışmalarına İlyas Mirzayev’le başladı. 2014-2017 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi kompozisyon bölümüne burslu olarak kabul edilerek çalışmalarını Tolga Yayalar’ın sınıfında sürdürdü. Ayrıca Gülsin Onay, Mark Andre, Riccardo Piacentini, Vladimir Spivakov, Ulrich Kreppein, Uri Mayer, Orhan Şallıel ve Zeynep Gedizlioğlu gibi müzisyenlerle çeşitli atölye çalışmalarında ve master sınıflarında aktif olarak çalıştı.

 

Murat Ömür Tuncer